صبح میمه sobhemeymeh@gmail.com - مصاحبه ی استاد مهدی معینیان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

 صبح میمه : سال ها پیش که توفیق معلمی در روستای آنروز لای بید را داشتم و معلمی از ارج و قرب ویژه ای برخوردار بود ، اهالی لای بید از معلمی استاد مهدی معینیان در آن روستا می گفتند. معلمی که تمام اوقات فراغتش را پس از تدریس ، به کتابخوانی می گذراند و آنقدر بر کار خواندن مداومت داشت و با رفت و آمد درس می خواند که "خطی بر صحرا با قلم پا " کشیده بود. او حالا ، پس از سالها تحقیق و تفحص ، مولفی بزرگ است که تفسیر ۱۶ جلدی قرآن کریمش با نام باران رحمت ، بر تارک  نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می درخشد .شنیده ها حاکی از آن است که این اثر ماندگار ، مورد استقبال علما ، روحانیون ، مساجد و موسسات فرهنگی مختلف قرار گرفته است . این اثر فخیم در نمایشگاه بین المللی  - انتشارات گلبرگ ، راهرو ۲۵ ، غرفه ی ۲۲ ارائه می گردد.  با تبریک به استاد دانشمند جناب آقای معینیان ، متن گفتگوی ایشان با خبرگزاری کتاب که روز گذشته در محل نمایشگاه انجام شده است ، به کاربران محترم صبح میمه تقدیم می گردد.  

--------------------------

باران رحمت» نتيجه 10سال كار مداوم است

18 ارديبهشت 1391 ساعت 17:34

تصوير كتاب ـ مهدي معينيان

 
نويسنده مجموعه 16 جلدي تفسير قرآن كريم «باران رحمت» گفت: 10 سال مداوم براي تدوين اين اثر تلاش كردم، به اين اميد كه جوانانمان قرآن را جدي‌تر از گذشته در زندگي روزمره‌شان جاي دهند. اين مجموعه در نمايشگاه كتاب تهران عرضه شده است.-
نويسنده «باران رحمت» در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، درباره هدف از نگارش اين اثر گفت: قصدم اين بود كه دانش‌آموزان دبيرستاني، دانشجويان و طلبه‌هاي جوان و همچنين تمام علاقه‌مندان به فراگيري قرآن كريم با معناي فارسي اين كتاب با عظمت به خوبي آشنا شوند. به اين ترتيب كه با معني تمام لغات و مصادر افعال هر آيه آشنا شوند و علاوه بر آن، ضروري‌ترين نكات تفسيري را به اختصار و به زبان ساده در اختيار داشته باشند.

مهدي معينيان، درباره نحوه نگارش و تدوين اين اثر توضيح داد: روش كار به اين ترتيب است كه آيات در ابتدا تقطيع شده‌اند تا يافتن ارتباط ميان واژه عربي با معني فارسي آن آسان باشد. در تقطيع آيات، دو نكته را مد نظر قرار دادم، يكي اين‌كه انتخاب كلمه يا كلمات براي تقطيع، مشروط به داشتن مفهوم كامل است. براي متال «الذين» به تنهايي يك مفهوم است، اما گاهي چند كلمه بايد تقطيع شوند تا معناي درستي از آن برداشت شود.

وي افزود: نكته ديگري كه در تقطيع آيات مد نظر داشتم اين بود كه سلامت و رواني معني آيه آسيب نبيند و اگر در موارد نادر چنين اتفاقي در كتاب افتاده است، معناي روان و سليس آن را جداگانه ذكر كرده‌ام. در ضمن تقطيع آيات، هر جا ضرورتي براي تفسير مختصر آيات احساس كردم، نكاتي را داخل پرانتز ذكر كردم، اما شرح و تفسر مفصل‌تر را با زباني ساده و قابل فهم براي جوانان در بخشي جداگانه با عنوان «بيان مطالب» آورده‌ام.

معينيان، انگيزه اصلي‌اش از تهيه اين مجموعه 16 جلدي را بردن قرآن به ميان جوانان دانست و گفت: در نوشتن اين اثر همواره دانشجويان و دانش‌آموزان را مخاطبان اصلي خود در نظر گرفتم تا اين نكته در نظر آنان اهميت پيدا كند كه خداوند بسيار جدي با انسان سخن گفته است و خواهي نخواهي انسان را براي اعمالش محاكمه مي‌كند و جزا مي‌دهد. قرآن راه سعادت ابدي را به روي انسان گشوده است و غفلت از آن يعني غفلت از كسب سعادت در دنيا و آخرت. علامه طباطبايي مي‌فرمايد قرآن داراي خير و بركات فراوان است و كسي مي‌تواند از آن‌ها برخوردار شود كه حقايق و معاني آن را در خود متجلي كند.

وي به اهميت يادگيري متن عربي قرآن اشاره كرد و گفت: بسياري از افراد تصور مي‌كنند با در اختيار داشتن معني آيات قرآن، ديگر الزامي براي يادگيري متن عربي آن وجود ندارد. بايد توجه داشت كه قرآن كريم را هنگامي مي‌توان به عنوان معجزه و كتاب الهي در نظر گرفت كه آن را به همان زباني كه نازل شده است، بررسي كنيم، زيرا ترجمه قرآن كريم به زبان ديگر را نمي‌توان به عنوان يك معجزه الهي تمام‌عيار قلمداد كرد، بلكه كتابي بشري است كه به اندازه توان فهم مترجم و ظرفيت زبان مقصد، مطالب كتاب الهي را در افق فهم مردم قرار داده است. نكته مهم اين است كه هر زباني پيام و فرهنگ خود را با زبان خودش بهتر مي‌تواند معرفي كند تا به زبان‌هاي ديگر، خاصه مضامين بلند قرآن و معارف بسيار عميق آن را نمي‌توان به طور كامل به زبان‌هاي ديگر منتقل كرد.

معينيان براي توضيح اين موضوع، مثالي ذكر كرد و گفت: واژه الله، اسم جامع پروردگار متعال است كه تمام صفات كمال او را در بر مي‌گيرد. ما واژه خدا را به عنوان معادل اين كلمه قرار مي‌دهيم، در حالي كه «خدا» برابر واجب الوجود در فلسفه است كه در واقع يك بعد از معاني الله را دربر دارد. يكي از وجوه اعجاز قرآن اين است كه بلاغت و فصاحت آن قابل انتقال به زبان‌هاي ديگر نيست.

وي به ارايه تفاسير كوتاه و برخي از نكته‌هاي آيات قرآن در كتابش اشاره كرد و گفت: اين نكات كوتاه مي‌توانند در امر هدايت نقش ايفا كنند. اين مجموعه كه براي آموزش ترجمه و تفسير تهيه شده، مختصرترين، موثرترين و مفيدترين كاري است كه تاكنون در اين حوزه انجام گرفته است. كتاب بعدي كه در دست دارم، ترجمه، تفسير و شرح لغات نهج‌البلاغه‌ است كه اميدوارم توفيقي حاصل شود و بتوانم آن را به پايان برسانم.

معينيان در پايان گفت: هر 16 جلد اين اين اثر با هم منتشر شده‌اند كه حدود 5 هزار صفحه را شامل مي‌شوند. دست‌كم 10 سال مداوم براي روي اين كتاب كار كردم، و علت استفاده از مصدر به جای ریشه ی لغات ، به اين اميد كه دانش لغوي خواننده در حوزه قرآن افزايش يابد ، صورت گرفته است.

مجموعه 16 جلدي «باران رحمت» در بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران در غرفه انتشارات گلبرگ واقع در راهروي 25، غرفه 22 شبستان عرضه مي‌شود. 

اين نمايشگاه از 13 ارديبهشت تا 23 ارديبهشت ماه در مصلاي امام خميني (ره) برپاست.
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت 1391ساعت 14:5  توسط صبح میمه  | 
پيوندهاي روزانه
نوشته هاي پيشين
پيوندها
خامنه ای ، دات ، آی ، آر
رياست جمهوري
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
يا زهرا - حسین متقی
استانداري اصفهان
اداره آموزش و پرورش منطقه میمه
راسخون
ميمه اي ها
هيئت جان نثاران قمر بني هاشم
رویش نیوز
حاجی ، نماینده ی مجلس
سایت خبری شاهین شهر و میمه
ويو زادگاه من
شرکت داده گستر جم
دکتر محمد حسین ایراندوست
آقای محسن فخریان
خیریه ی برنا دلان میمه
دانشگاه آزاداسلامی میمه
شهر لای بید
ميمه قرق
حامیان حامد زمانی
هیئت فرهنگی مذهبی ازان
توسگا - كانون شهيد دستغيب
سایت عماریون
روزنامه ی کیهان
روزنامه ی رسالت
شهرداری میمه
شهرداری وزوان
كيميا
روزنامه ی اطلاعات
روستای من ازان
فرهنگ میمه
مهاجرت نامه
تابناک
نیست بر لوح دلم جز الف قامت یار
رجا نیوز
فوتبال تری
خبر آنلاین
فرارو
گوگل
بلاگفا
دکتر اسکندریان
سنگچین
وب نوشته ها
وزارت
سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان
سایت اخلاق اسلامی
کیمیا سنگ میمه - حسین کریمیان
شهرداری گز
شورای اسلامی گز
عصر میمه
استاد محقق و پژوهشگر محمدعلی ابراهیمی
نقاشی میمه - نوید توکل
تربیت بدنی میمه - مهدی کاکلی
كيان ميمه
داود خوشفطرت
آموزشگاه زبان پارسه
دبستان 17شهریور زیادآباد
جی میل
دبستان جهاد وزوان
آوای ازان
سایت انسانی 2010 - علی کریمیان
وبلاگ بسیج ورزشکاران جوان شاهین شهر و میمه
آپلود رایگان عکس
دکتر حیدریان - پزشکی
فرمانداری شاهین شهر و میمه
عصر ظهور یا اندیشه های مهدویت
هیئت علمدار میمه
وبلاگ تخصصی طرفداران حامد زمانی
میمه سیتی
روزنامه ی شما
حزب موتلفه
نشریه ی خبر رسان
روشندلان میمه
سایت تحلیلی صراط
اذان سه
هیئت قمر بنی هاشم میمه
وبلاگ شهدای بخش میمه
به سوی ظهور
افق میمه
خادم هیئت علمدار میمه
دکتر اکبر دهقان
دفتر زیارتی رایحه ی کوثر
مسجد علی علیه السلام میمه
وضعیت آب و هوا ی میمه
علمدار کربلا 1377
خبر میمه
در حاشیه - معاون فرماندار
سایت صبح میمه
پایگاه عدالت خواهی و مطالبات مردمی شاهین شهر
دختران دبیرستان

  RSS 

POWERED BY
BLOGFA.COM